Pielgrzymka do najstarszych państw chrześcijańskich: Armenia i Gruzja
Dzień 1 – 17.09.25r.
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie o godz. 06:30, skąd o 09:10 nastąpi przelot do Kutaisi. Po lądowaniu (ok. 14:40) i odebraniu bagaży udamy się na szybki lunch, a następnie pojedziemy do Gori oraz Uplisciche – największego na terenie Gruzji skalnego miasta, a wieczorem nas czeka powitalna kolacja. Na nocleg udamy się do Tbilisi.
Dzień 2 – 18.09.25r.
Dzień w pełni poświęcony pięknu i architekturze stolicy Gruzji – Tbilisi. Zwiedzanie starego miasta: Most Pokoju, wjazd kolejką linową na wzgórze Sololaki (miejsce związane z wieloma legendami), Sobór Trójcy Świętej na wzgórzu św. Eliasza, zabytkowa dzielnica Łaźni - Banie w Tbilisi. Wyjazd do Kachetii (krainy słońca i winorośli) – kolebki światowego winiarstwa. Wizyta w winnicy – zwiedzanie połączone z degustacją. Przejazd do zabytkowej dawnej stolicy Gruzji – Mcchety – zwiedzanie starego miasta m.in. katedry - Sweti Cchoweli. Powrót do hotelu w Tbilisi.
Dzień 3 – 19.09.25r.
Po śniadaniu wyjazd na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak, którym będziemy podążać był już znany w starożytności jako najdogodniejsza przeprawa przez Kaukaz. Najwyższym punktem na całej trasie – przez, który również przejedziemy, jest Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m.). Obecna nazwa trasy łączącej Tbilisi z Władykaukazem pochodzi z XIX wieku, kiedy Rosjanie znacząco ją przebudowali dla celów wojskowych. Na trasie przejazdu zobaczymy m. in. twierdzę Ananuri, ośrodek narciarski Gudauri, Górę Kazbek (5033 m n.p.m.) oraz kościół Cminda Sameba. Powrót na nocleg do Tbilisi.
Dzień 4 – 20.09.25r.
Po śniadaniu przekroczymy granicę gruzińsko-armeńską. Odwiedzimy klasztor Sanahin z epoki rozkwitu panowania ormiańskiej dynastii Bagratydów, który był centrum duchowym, naukowym, edukacyjnym i kulturalnym. Klasztor jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dalej pojedziemy nad brzeg jeziora Sewan zwanego „Armeńskim Morzem”. Jezioro to jest położone na wysokości około 1900 m m.p.m. i jest drugim na świecie co do wielkości słodkowodnym jeziorem górskim. Właśnie u brzegu tego Jeziora wybudowano miedzy VIII a IX wiekiem tak zwany „Czarny Klasztor” będący miejscem banicji osób wysoko urodzonych. Następnie przejedziemy do Noratuz, gdzie znajduje się najbogatsza w całej Armenii kolekcja chaczkarów – kamiennych stel z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom. Chaczkary w 2010 roku zostały wpisane na Listę UNESCO. Nocleg tego dnia jest w Erywaniu.
Dzień 5 – 21.09.25r.
Przejazd do Geghard - Klasztoru Świętej Włóczni. Świątynię tą założyć miał sam chrzciciel Armenii i jej władcy, św. Grzegorz Oświeciciel. Stało się to tuż po (w 301 r.) uznaniu w tym kraju chrześcijaństwa za religię państwową. Od stuleci monaster jest miejscem kultu i pielgrzymek. W nim bowiem przechowywana była Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski setnik Longinus przebił bok ukrzyżowanego Jezusa. Następnym punktem naszego programu będzie Mitra - antyczna świątynia grecko-rzymska z I wieku n.e. To jedyny tego rodzaju zabytek nie tylko w Armenii, ale w całym regionie zakaukaskim. Tego dnia odwiedzimy także miejsce, w którym Grzegorz Oświeciciel (święty misjonarz, patron Armenii) nawrócił króla Armenii w Roku Pańskim 301 i zapoczątkował linię katolikosów Kościoła ormiańskiego - Khor Virap, klasztor z IV wieku, położony w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m n.p.m.). Następnie udamy się do Erywania, gdzie zobaczymy miedzy innymi: słynna Kaskadę mającą pierwotnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenie Armenii do ZSRR, Akademię Nauk oraz budynek Opery. Zobaczymy pokaz „Grających Fontann” na placu Republiki.
Dzień 6 – 22.09.25r.
Jedziemy się do Eczmiadzyn – miasta kultu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz historyczna siedziba katolikosów, czyli najwyższych zwierzchników tego kościoła. Zobaczymy tam Katedrę – najważniejszą chrześcijańską świątynię w Armenii – wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela. Chętni będą mogli także odwiedzić muzeum, gdzie przechowywany jest najcenniejszy skarb (w złotym relikwiarzu) - grot Włóczni Przeznaczenia, nazywanej również włócznią Longinusa. Dnia tego zobaczymy również Zwartnoc, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO ruin wczesnośredniowiecznej katedry i pałacu katolikosa Armenii o tej właśnie nazwie. Katedra ta miała miał zaćmić katedrę Eczmiadzyn. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Wardzi – skalnym mieście, które zostało ufundowane przez najwybitniejszą królową Gruzji – Tamarę - na przełomie XII i XIII wieku. Szacuje się, że w czasie najazdu wrogich wojsk mogło się tu schronić nawet 60 tysięcy ludzi. Na nocleg w tym dniu udamy się do Gruzji w okolice miasta Gori.
Dzień 7 – 23.09.25r.
Dzień rozpoczniemy od wizyty na twierdzy Gori, chętni będą mogli też odwiedzić muzeum Stalina. Następnie udamy się do Kobuleti, gdzie spędzimy trzy noce.
Dzień 8 – 24.09.25r.
Dzień przeznaczony na wypoczynek nad Morzem Czarnym
Dzień 9 – 25.09.25r.
Przejazd do Batumi – słynnego kurortu nad Morzem Czarnym. W okolicy Batumi zobaczymy Twierdzę Gonio. Powrót na nocleg do hotelu w Kobuleti.
Dzień 10 – 26.09.25r.
Wyjazd w kierunku Kutaisi. W czasie przejazdu zatrzymamy się w Jaskini Prometeusza uważanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. Przejdziemy trasą turystyczną udostępnioną dla turystów, gdzie będziemy podziwiać wspaniałe formy skalne oraz w monastyrze Gelati. W centrum Kutaisi zobaczymy katedrę Bagrati. Katedra należy do najwspanialszych zabytków kultury gruzińskiej „złotego wieku”. Z uwagi na prowadzoną w ostatnich latach rekonstrukcję świątynia została usunięta z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz nowoczesny budynek Parlamentu Gruzji. Nocleg w okolicy Kutaisi.
Dzień 11 – 27.09.25r.
Około godziny 04:00 wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko, skąd o 06:55 nastąpi wylot powrotny. Po przylocie 08:35 zakończenie pielgrzymki.
Termin: 17.09. – 27.09.2025
Cena: 640 euro + koszt biletu lotniczego
(cena na 30.03.25 od 1800 do 2200 zł. więcej w karcie zgłoszenia)
Świadczenia zawarte w cenie:
Ø Przelot samolotem na trasie: Polska-Gruzja-Polska;
Ø Transfer w Gruzji: lotnisko-hotel-lotnisko;
Ø Przejazd samochodami terenowymi do klasztoru Cminda Sameba;
Ø 7 noclegów w Gruzji (pok. 2, 3 os. z łazienkami);
Ø 2 noclegi w Armenii (pok. 2, 3 os. z łazienkami);
Ø Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje wg programu;
Ø Ubezpieczenie turystyczne
Ø Opieka licencjonowanego pilota;
Ø Przewodnik polskojęzyczny podczas całej trasy wycieczki;
Ø Bilety wstępu objęte programem;
Ø Degustacja lokalnych win;
Ø Wystawna obiadokolacja w postaci gruzińskiej Supry ze śpiewem i pokazem tańców narodowych.
UWAGA!!!
Ø 640 euro przy 20 osobach płacących
Ø 200 Euro dopłata do 1 osobowego pokoju
Ø Kolejność poszczególnych punktów programu może ulec zmianie!!!
Zgłoszenia osobiste lub sms na 662 161 391. Przy zapisie pobiera kartę zgłoszenia do wypełnienia
Szczegóły i zapisy:
ks. Leszek Pałac sdb
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Główna 65
76-251 Kobylnica